Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
51 postów 27 komentarzy

Andrzej Adamiak krecik

krecik - Na moim blogu poruszane są tematy społeczne, pomocowe i polityczne a także inne ważne sprawy. Najważniejsza jest prawda a największą wartością jest drugi człowiek.

Solidarność według kobiet po 1980 roku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Możesz przyczynić się do realizacji projektu nie tylko finansowo, ale rozpowszechniając tą informację.

Grupa ludzi z EmotikonFilm nagrywa pełnometrażowy film dokumentalny. Zobaczcie co to za projekt, a może zainteresuje Was i podzielicie się tą informacją dalej.

O FILMIE:

Miały przed sobą najlepsze lata życia.

Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały ukrywanie się, rewizje, przesłuchania, więzienie. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały.

Kiedy w sierpniu 80-tego roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramę, tym samym rozpoczynając strajk Solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę.

One odważyły się przeszkodzić...

W stanie wojennym, kiedy mężczyzn zamknęli, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację.

Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt.

Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Były wśród nich takie, które wystylizowane na umęczoną Matkę Polkę, szmuglowały pod biustem bibułę. Inne w wózku dziecięcym pod kołderką przewoziły broń.

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem.

Zabrakło dla nich miejsca przy Okrągłym Stole.

Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski.

Pozwoliły na delegalizację Sekcji Kobiet, która działała w Solidarności.

Polityka - to nie dla mnie – myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas. Anna pracuje jako psychoterapeutka. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Krystyna wspiera edukację dzieci uchodźców. Zofia prowadzi obywatelskie Biuro Interwencji, w którym udziela pomocy prawnej potrzebującym. Ludwika propaguje ideę parytetów. Ewa do dziś jest aktywną działaczką związku NSZZ Solidarność.

Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, nie ma wolnych kobiet.

Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska?

Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu...

Joanna dodaje: Teraz wasza kolej...

Pełnometrażowy film dokumentalny Solidarność według kobiet to z jednej strony opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, z drugiej zaś ich portret współczesny. Mimo, że system zmienił swoje oblicze, kobiety Solidarności wciąż walczą o lepszą rzeczywistość. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu: historyczną i współczesną jest postać reżyserki - narratorki Marty Dzido. Urodzona w 1981 symboliczna córka Solidarności, beneficjentka przemian wywalczonych przez Solidarność odpytuje bohaterki z historii współczesnej. Próbuje odzyskać miejsce kobiet w narracji historycznej i zdefiniować sposób kształtowania współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej przez kobiety.

Prace nad filmem rozpoczęliśmy w styczniu 2012 roku. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego udało nam się napisać scenariusz i zrealizować znaczną część zdjęć.

Zbieramy środki na dokończenie prac nad filmem.

BOHATERKI FILMU:

Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda - Gwiazda, Janina Jankowska, Ewa Kubasiewicz - Houee, Henryka Krzywonos - Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka - Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Krystyna Starczewska, Małgorzata Tarasiewicz, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek, a także Alina Pieńkowska i Anna Walentynowicz

O AUTORACH FILMU:

Marta Dzido - pisarka, reżyserka, montażystka.

Autorka powieści "Ślad po mamie", "Małż", "Matrioszka". Tłumaczona na wietnamski, węgierski, niemiecki. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet". Za swój reżyserski debiut filmowy "Downtown - miasto Downów" otrzymała nagrodę Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Piotr Śliwowski – reżyser, producent.

Autor filmów dokumentalnych, reportaży i audycji telewizyjnych; w latach 2005 – 2011 reporter, dziennikarz i wydawca audycji dla TVP Kultura. Wyreżyserował i wyprodukował cykl pięciu filmów dokumentalnych „Kultura Niezależna w PRL”. Za film „Downtown”, wraz z Martą Dzido nagrodzony The Hollywood Eagle Documentary Award na festiwalu w Los Angeles, a także Nagrodą Publiczności na festiwalu OFF Cinema i Nagrodą Specjalną Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

O projekcie możesz także się dowiedzieć na Facebooku.

Źródło

KOMENTARZE

 • Czy kolejne skrzywienie ?
  Proszę nie mieszać G........... z kompotem
 • @KrisJora 01:57:26
  Dziękuję za bardzomerytoryczny komentarz :P Trudno się domyślić, co autor komentarza krisjora miał na myśli, ponieważ komentarz jest skąpy i w mojej ocenie odbiega od tematu postu. Cóż, każdy pisze jak potrafi a post nie musi odpowiadać ale krytka ma być krytyką a nie krytykanctwem. pozdrawiam i życzę krisjora skutecznego oddzielania g od kompotu.
 • ANNA SOLIDARNOSĆ
  Bez udziału pani Ani film ten jakby nie był zrobiony nie bę dzie do końca prawdziwy.Proszę o kontakt panią MARTĘ DZIDO .JESTEM W POSIADANIU APELU O BOJKOT WYBORÓW AUTORSTWA PANI ANNY Stowarzyszenie Demokracja USA podjęło sie realizacji posmiertnej woli pani Anny Walentynowicz i powołało OGULNOPOLSKI KOMITET BOJKOTU WYBORÓW Pozdrawiamy z za Oceanu Stefan Dembowski Stowarzyszeniedemokracjausa Nowy Jork stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @amadeusz2006 18:31:09
  Witam,
  ja tylko informuję a kontakt proszę nawiązać za pośrednictwem informacji udzielonych w poście lub na FB https://www.facebook.com/SolidarnoscWedlugKobiet?ref=notif&notif_t=fbpage_fan_invite

  Pozdrawiam
 • Zabrakło wiele osobowości.
  Zgadzam się, że brakuje Anny Walentynowicz ale i też kilku moich kolezanech czy też innych nieznanych mi osobowości tamtych lat. Nie wszystkie bohaterki są z mojej bajki, ale ważne, że ten temat jest poruszony a jest bardzo ważny. Proszę rozpowszechniać tę informację jak najdalej i jaknajwiększej ilości czytelników nie patrząc na kontrowersyjne osoby ale na ważny cel. Dziękuję wszystkim za pomoc:) krecik

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930