Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
51 postów 27 komentarzy

Andrzej Adamiak krecik

krecik - Na moim blogu poruszane są tematy społeczne, pomocowe i polityczne a także inne ważne sprawy. Najważniejsza jest prawda a największą wartością jest drugi człowiek.

Solidarność według kobiet po 1980 roku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Możesz przyczynić się do realizacji projektu nie tylko finansowo, ale rozpowszechniając tą informację.

Grupa ludzi z EmotikonFilm nagrywa pełnometrażowy film dokumentalny. Zobaczcie co to za projekt, a może zainteresuje Was i podzielicie się tą informacją dalej.

O FILMIE:

Miały przed sobą najlepsze lata życia.

Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały ukrywanie się, rewizje, przesłuchania, więzienie. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały.

Kiedy w sierpniu 80-tego roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramę, tym samym rozpoczynając strajk Solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę.

One odważyły się przeszkodzić...

W stanie wojennym, kiedy mężczyzn zamknęli, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację.

Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt.

Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Były wśród nich takie, które wystylizowane na umęczoną Matkę Polkę, szmuglowały pod biustem bibułę. Inne w wózku dziecięcym pod kołderką przewoziły broń.

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem.

Zabrakło dla nich miejsca przy Okrągłym Stole.

Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski.

Pozwoliły na delegalizację Sekcji Kobiet, która działała w Solidarności.

Polityka - to nie dla mnie – myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas. Anna pracuje jako psychoterapeutka. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Krystyna wspiera edukację dzieci uchodźców. Zofia prowadzi obywatelskie Biuro Interwencji, w którym udziela pomocy prawnej potrzebującym. Ludwika propaguje ideę parytetów. Ewa do dziś jest aktywną działaczką związku NSZZ Solidarność.

Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, nie ma wolnych kobiet.

Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska?

Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu...

Joanna dodaje: Teraz wasza kolej...

Pełnometrażowy film dokumentalny Solidarność według kobiet to z jednej strony opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, z drugiej zaś ich portret współczesny. Mimo, że system zmienił swoje oblicze, kobiety Solidarności wciąż walczą o lepszą rzeczywistość. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu: historyczną i współczesną jest postać reżyserki - narratorki Marty Dzido. Urodzona w 1981 symboliczna córka Solidarności, beneficjentka przemian wywalczonych przez Solidarność odpytuje bohaterki z historii współczesnej. Próbuje odzyskać miejsce kobiet w narracji historycznej i zdefiniować sposób kształtowania współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej przez kobiety.

Prace nad filmem rozpoczęliśmy w styczniu 2012 roku. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego udało nam się napisać scenariusz i zrealizować znaczną część zdjęć.

Zbieramy środki na dokończenie prac nad filmem.

BOHATERKI FILMU:

Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda - Gwiazda, Janina Jankowska, Ewa Kubasiewicz - Houee, Henryka Krzywonos - Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka - Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Krystyna Starczewska, Małgorzata Tarasiewicz, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek, a także Alina Pieńkowska i Anna Walentynowicz

O AUTORACH FILMU:

Marta Dzido - pisarka, reżyserka, montażystka.

Autorka powieści "Ślad po mamie", "Małż", "Matrioszka". Tłumaczona na wietnamski, węgierski, niemiecki. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet". Za swój reżyserski debiut filmowy "Downtown - miasto Downów" otrzymała nagrodę Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Piotr Śliwowski – reżyser, producent.

Autor filmów dokumentalnych, reportaży i audycji telewizyjnych; w latach 2005 – 2011 reporter, dziennikarz i wydawca audycji dla TVP Kultura. Wyreżyserował i wyprodukował cykl pięciu filmów dokumentalnych „Kultura Niezależna w PRL”. Za film „Downtown”, wraz z Martą Dzido nagrodzony The Hollywood Eagle Documentary Award na festiwalu w Los Angeles, a także Nagrodą Publiczności na festiwalu OFF Cinema i Nagrodą Specjalną Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

O projekcie możesz także się dowiedzieć na Facebooku.

Źródło

KOMENTARZE

 • Czy kolejne skrzywienie ?
  Proszę nie mieszać G........... z kompotem
 • @KrisJora 01:57:26
  Dziękuję za bardzomerytoryczny komentarz :P Trudno się domyślić, co autor komentarza krisjora miał na myśli, ponieważ komentarz jest skąpy i w mojej ocenie odbiega od tematu postu. Cóż, każdy pisze jak potrafi a post nie musi odpowiadać ale krytka ma być krytyką a nie krytykanctwem. pozdrawiam i życzę krisjora skutecznego oddzielania g od kompotu.
 • ANNA SOLIDARNOSĆ
  Bez udziału pani Ani film ten jakby nie był zrobiony nie bę dzie do końca prawdziwy.Proszę o kontakt panią MARTĘ DZIDO .JESTEM W POSIADANIU APELU O BOJKOT WYBORÓW AUTORSTWA PANI ANNY Stowarzyszenie Demokracja USA podjęło sie realizacji posmiertnej woli pani Anny Walentynowicz i powołało OGULNOPOLSKI KOMITET BOJKOTU WYBORÓW Pozdrawiamy z za Oceanu Stefan Dembowski Stowarzyszeniedemokracjausa Nowy Jork stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @amadeusz2006 18:31:09
  Witam,
  ja tylko informuję a kontakt proszę nawiązać za pośrednictwem informacji udzielonych w poście lub na FB https://www.facebook.com/SolidarnoscWedlugKobiet?ref=notif&notif_t=fbpage_fan_invite

  Pozdrawiam
 • Zabrakło wiele osobowości.
  Zgadzam się, że brakuje Anny Walentynowicz ale i też kilku moich kolezanech czy też innych nieznanych mi osobowości tamtych lat. Nie wszystkie bohaterki są z mojej bajki, ale ważne, że ten temat jest poruszony a jest bardzo ważny. Proszę rozpowszechniać tę informację jak najdalej i jaknajwiększej ilości czytelników nie patrząc na kontrowersyjne osoby ale na ważny cel. Dziękuję wszystkim za pomoc:) krecik

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728